Veski talu vesiveskil

Hellenurme
Hellenurme

Hellenurme vesiveski ehitas Elva jõe paisjärve äärde 19. sajandi teisel poolel kohalik mõisnik, loodusteadlane ja akadeemik Alexander von Middendorff. 1880. aastal valminud hoone toimis alguses loomasöödaveski ja viinavabrikuna.

Noore Eesti Wabariigi alguses maaseadusega mõisnike vara riigistati – nii ka Hellenurme vesiveski. Peagi pärast seda võtsid vesiveski rendile vennad Karl Rudolf ja Heinrich Veski. Neist esimene oli praeguse veskiomaniku Mae Juske vanavanaisa. Tegemist on Eesti kultuuri- ja hariduslukku sügava jälje jätnud perekonnaga: Karl Rudolf Veski oli paljude matemaatikaõpikute autor, õppejõud ja koolide inspektor, Heinrich Veski kooli-, hiljem tellisetehase juhataja. Sellestsamast Veski perest on sirgunud ka Karli ja Heinrichi üks vendadest, mainekas keeleteadlane ja akadeemik Johannes Voldemar Veski.

Pööningu suvenumbris nr 2 (26) / 2021 lähme külla Hellenurme vesiveski perenaisele. Ta elab koos perega veski lähedal asuvas taluhäärberis, mille ehitas tema vanaisa, samuti kunagi vesiveskit pidanud Karl Rudolf Veski.

Autor: Karola Mursu
Fotod: Rasmus Jurkatam, Valga Muuseum