Pitsimeister ja -kollektsionäär Ulve Kangro

Pitsimeister Ulve Kangro
Pitsimeister Ulve Kangro

Barokk oli pitside kuldaeg, seetõttu otsisime üles Eesti ühe tuntuma pitsimeistri Ulve Kangro, et rääkida tema hobist kollektsioneerida endiste aegade tekstiilitöid. Meistri kogusse kuulub üle 600 ajaloolise käsitööeseme, vanade oskuste väärtustamiseks ja hoidmiseks loob ta ka ise ajaloo mõjutustega uutmoodi seto pitsi.

Ulve Kangro kirjeldab oma suhtumist ajaloolistesse tekstiilidesse nii: „Eelmise aasta jõuludest meenub, kuidas panin jõululauale oma ristiema kootud saja-aastase lina, mille peale poeg ütles, et kuidas me siis sööme, kui sa nii kalli lina lauale paned? Vastasin, et te olete mulle nii olulised, et mul ei ole enam tähtsamat üritust, kuhu seda lina panna.

Kõik esemed tahavad kasutamist, kapis seistes surevad nad ära. Nad tahavad aeg-ajalt läbi pesemist, tuulutamist. Kui panen nad lauale, siis pärast pesen ära ja panen jälle kappi. See on elustiil – vanade tekstiilidega koos ja läbisegi. Kui nad on nähtaval, muutuvad nad ihaldusväärseks ka teistele.

Pööningu suvenumbris 2 (20) / 2020 esitleb Eesti üks tuntumaid pitsimeistreid Ulve Kangro oma ajalooliste tekstiilide kogu ning uusloomingut.

Intervjueeris: Heli Nurger
Fotod: Sandra Urvak