Taluaia lilledest

Taluaed

Kressid ja moonid, pojengid ja floksid, iirised ja jorjenid – küllap kõik need lilled meenutavad lapsepõlve suvesid ja vanaema-vanaisa aeda. Kui tänapäeval on soov rajada traditsioonilist taluaia peenart oma maa- või linnamaja aeda, siis kuidas seda teha?

Traditsiooni võib tõlgendada nii- ja naamoodi. Esiteks võib vanaema lillepeenart meenutada, temalt küsida või vaadata vanu fotosid. Võib-olla on mõnes aias talulilledki alles, millest alustada. Ka 1960.–70. aastatel rajatud aed võib tänaseks olla juba ajaloolise hõnguga. Veel võib stiilides lähtuda 1930. aastatest või mõisaajast: pikad kitsad peenrad kahel pool teed, mururiba tee ja peenra vahel. Samuti olid iseloomulikud ümmargused korrapärase värvimustriga lilleklumbid, mille keskel ületalve toas hoitud eksootiline palm või agaav. See kõik nõuab eriti hoolikat kätt. Kel huvi, see uurigu edasi!

Pööningu erinumbris Hoov / 2021 anname juhtnööre traditsioonilise taluaia peenra rajamiseks, vaatame üle nii päikeselise kui varjulise kasvukoha lilled, samuti eri aastaaegade taimed.

Autorid: Kristiina Hellström
Illustratsioonid: autori kogu