Mis pole meile lähedal…

Kui kaugele me suudame vaadata, kuhu ja kui kaugele minna ja miks – need küsimused on igavikulised. Kaugus on objektide ruumilise eraldatuse määratlus ehk vahemaa. Kaugust saab mõõta, see on termin füüsikas, matemaatikas ja geograafias.

Ajaloos on rännatud, kogetud ja jutustatud seiklustest ning avastustest, me jätkame seda teekonda tänapäevani. Reisides otsime kogemusi ja vaheldust. Meil kõigil on midagi rääkida saadud elamustest, mis meid kusagil kodust kaugemal köitsid. Tihtipeale vajavad lood ja emotsioonid toetavat visualiseerivat abimaterjali. Läbi sajandite on elamuste võimendamiseks esemeid kogutud või vormitud kirjasõnas ja pildis. Ka on kujundatud mälestusi lausa muusikalistes vormides.

Sügisnumbri 2023 „Stiiliaabitsas“ mõõdame distantsi, mida ajaloolised esemed meile oma päritoluajaga pakuvad. Püüame tunnetada ka emotsionaalset vahemaad, mida meile räägivad esemed ja nende lood.

Autor: Viljar Vissel
Fotod: Eesti Ajaloomuuseum SA, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Linnaajaloo Muuseumid/Tartu Linnamuuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, MTÜ Vene Muuseum, Wikimedia Commons