Kiiresti sulav maius. Tartu jäätisetööstur Evald Rooma

Enne teist maailmasõda müüdi Tartus Emajõe ääres erinevat värvi jäätist. Laste lemmik oli kirsi maitsega roosa, prouadele meeldis kollane sidruni-, härradele aga pruun šokolaadijäätis. Kiiresti sulav maiustus oli hea ja odav ning mis peamine – seda sai kioskist vahvli sees või pulga otsas kaasa osta ja kohe sööma hakata. See oli modernse ja aina kiireneva maailmapildiga, kus aeg polnud enam raiskamiseks, igati kooskõlas. Evald Rooma ehk rahvakeeli onu Eskimo oli mees, kes ühena esimestest mõistis, et jäätis sobib tänavale rohkem kui kohvikusse. Oma väiketööstust käivitades polnud tal siiski veel aimu, et on liikuma lükanud protsessi, mis on palju laiem kui pelgalt jäise maiuse pakkumine Emajõe kallastel.

Pööningu kevadnumbris nr 1 (36) / 2023 alustame uue artiklisarjaga – väiketööstused. Esimesena tuleb jäätisetööstur Evald Roomast ja tema Eskimost.

Autor: Anne Ruussaar
Fotod: Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Meremuuseum, Eesti Piimandusmuuseum SA, Eesti Rahva Muuseum, Pärnu Muuseum SA, Saaremaa Muuseum, Tartu Linnaajaloo Muuseumid (Tartu Linnamuuseum), Virumaa Muuseumid SA, erakogu