Rahumäe eramu

Nõmme roheluses on säilinud kodumaja, kus Marie Under ja Artur Adson ning Elo ja Friedebert Tuglas veetsid oma õnnelikemaid ja värvikamaid, ärevamaid ja kurvemaid eluaastaid.

Artur Adson kirjutab oma mälestustes, et esmakordselt viis ta Marie Underi Rahumäele nende tulevase maja aset vaatama 24. oktoobril 1932. Maapind oli täis kruusavõtmise auke ja liivakuhilaid. Männid kasvasid peal ja tihased siutsusid ning vuristasid mändide võrades.

Adson kirjutab, et palju sai maja plaani kallal projekteeritud ja unistatud (kuus korda oli selle pärast Edgar Kuusiku juures käidud). Eelnevalt kehvades oludes elanuna lootis Adson, et Under tulevases majas kosub ja paraneb ning oli selle nimel väga õhinal tegutsemas.

Eramu ehitustöid alustati juuli alguses ja 3. oktoobril 1933, Underi tütre Hedda sünnipäeva eelõhtul, koliti majja sisse. Puidust kahekorruselise hoone esimesel korrusel paiknes saal, Adsoni tuba, köök ja pesemisruum ning teisel korrusel kaks tuba, Underi tuba ja tema tütarde tuba.

Underi-Adsoni ja Tuglaste kodust Nõmmel saab lugeda Pööningu talvenumbrist nr 4 (34) / 2022. 1976. aastast on see olnud külastajaile avatud ja tänapäeval asub siin Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakond.

Autorid: Kadri Kallaste ja Kadri Tael
Fotod: Eesti Kirjandusmuuseum, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, erakogu