Kirsti Metusala ja Estoplast

Estoplast asutati 1959. aastal, mil ajastule omaselt liideti mitmed juba sõja eel tegutsenud sarnase profiiliga väikeettevõtted, elektrivalgustusarmatuuride tehas Elektrometall ja bakeliittoodete vabrik Presto. Estoplastis toodetud valgustid määrasid pika aja vältel pea kõigi siinsete kodude, aga ka teiste, nii avalike kui isiklike ruumide iseloomu, olles olulised ja uuenduslikud kogu Nõukogude Liidus. Alguses kuulusid toodangusse valdavalt plastikust jala ja volditud kartongist või kiulisest polüetüleenkilest valgustid. Ettepanekuid uute toodete osas võisid tollal esitada kõik töötajad, selleks korraldati isegi vastavaid uute toodete hoogtöökuid.

1965. aastal liitus noore disainerina tehase meeskonnaga riiklikus kunstiinstituudis metallikunsti eriala lõpetanud Kirsti Metusala, olles tolleks ajaks juba kunstniku kogemusega Ekskavaatoritehasest. Temaga liitus mõne aja pärast Laine Linnas (lühemalt ka Helle Sork, Marje Tammpere). Neist sai naiskond, kelle kujundatud on suur osa Estoplasti valgusteid, mis defineerisid Eesti kodukeskkonna ja avaliku ruumi ilme aastakümneteks.

Pööningu talvenumbris nr 4 (41) / 2023 tutvustame Kirsti Metusala ja laiemalt kogu Estoplasti tehase loodud disainiklassikat.

Autor: Kai Lobjakas
Fotod: Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Tallinna Linnamuuseum