Eesti lummavaim raamatukogu Toomemäel

Morgenstern

Tartus Toomemäel ülikooli muuseumi Morgensterni saalist leiab Eesti võluvaima ajaloolise raamatukogu, kus saab aimu, milline nägi ülikooli süda välja 19. sajandil. Otsus püstitada ajaloolise Tartu toomkiriku varemetesse ülikooli raamatukogu ei sündinud 19. sajandi alguses aga kergelt.

[…] Ülepea on siin tegemist valikuga, kas Tartu saab tavalise lugemissaali, nagu neid on sadu, või siis Põhjamaade ühe huvitavaima raamatukogu.“ Nii kirjutas raamatukogu direktor Karl Morgenstern ülikooli rektorile Georg Friedrich Parrotile 1803. aasta veebruaris.

Õnneks suudeti idee kriitikuid veenda ning aastatel 1803–1806 ehitas ülikooli arhitekt Johann Wilhelm Krause endise kiriku kooriosa varemetesse uue raamatukogu. Morgensterni unistus luua Tartusse üks Euroopa erilisemaid mäluasutusi täitus kolme mehe – tema, Parroti ja Krause – koostöö tulemusena ning sellest kujunes ligi kahesajaks aastaks ülikooli vaimne süda.

Pööningu talvenumbris 4 (23) / 2020 tutvustame Tartu toomkiriku varemetesse 19. sajandil ehitatud raamatukogu, mille terviklikku ruumilist lahendust hinnatakse tänapäeval kõrgelt ja see on eriline nii Eesti kui ka Euroopa tasandil.

Autor: Mariann Raisma
Fotod: Arne Maasik